Солотвино

Історія

Солотвину було засновано в XIII столітті, але городище поблизу селища відноситься до I-II століть до н.е., вже в період Римської імперії звідси возили сіль. Соляні шахти того часу були найціннішим скарбом краю і давали найбільші доходи угорському уряду (який тимчасово окупував ці краї). У соляних копальнях крім закріпачених селян працювали також засуджені на каторгу угорські селяни-кріпаки. Життя солекопів значною мірою залежало від розвитку способів добування солі. Найдавнішим і найпримітивнішим способом було копання ступінчастих ям глибиною до 20 метрів. Пізніше копали конусоподібні ями, т. зв. чортові ями. Вони були глибиною до 140-150 метрів. Спускалися робітники в такі ями по зв'язаних драбинах, а сіль піднімали в сітках, сплетених із мотузки або мішках зі шкіри буйвола. Цей примітивний спосіб добування солі існував протягом усього середньовіччя. Умови роботи були важким. Видобуток солі в XVI - першій половині XVII століття здійснювався теж примітивними засобами. Основними знаряддями роботи солекопа були: молот, карбування, клин, кайло, лопата, тачка, ноша і мішок.
 
Соляна шахта № 9 у Солотвині. Нині закрита, наземні споруди, показані на фотографії, знесені.
Систематичний видобуток солі почався в другій половині XVIII століття. За Австро-Угорщини діяло до восьми соляних шахт.
 
Техногенна катастрофа
Починаючи з 2000-х рр. через вчасно не усунутий приплив прісних ґрунтових вод, який зростає, і розмивання підґрунтових соляних пластів на території селища стався розвиток карстових провалів, що загрожував житловим будинкам та іншим будівлям. Одну з двох шахт солерудника, що діяли на той момент, було затоплено, наземні споруди шахти розібрано. Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій ухвалила рішення законсервувати обидві шахти, ліквідувати держпідприємство "Солотвинський солерудник", розробити комплексну програму реабілітації селища і проєкт будівництва нової шахти в районі с. Теребля для видобутку солі та відкриття соляної шахти. Теребля для видобутку солі та відкриття нової алергологічної лікарні.
 
Місцева алергологічна лікарня була змушена повністю закрити підземні корпуси через аварійний стан шахт. Шахти №8 і №9 Солотвинського солерудника більше не придатні для лікування пацієнтів. Вода розмиває величезні виробки під селищем, і ґрунт провалюється - спуски на велику глибину стали небезпечними для життя. Хоча шанувальники екстриму тільки цього й чекали - шукачі гострих відчуттів тут швидко змінили розслаблених курортників. Екстремали озброюються спеціальним обладнанням і вирушають вивчати таємниці Солотвинських печер.